01KONTEKST
Dlaczego właśnie teraz?
Wyniki z 13 października i formularz 10-Q z 21 października dają pierwszy pełny obraz przepływów do końca III kwartału fiskalnego. Raportowana sprzedaż Q3 wzrosła o 5,9% do 25,399 mld USD, a EPS GAAP spadł do 0,09 USD, ponieważ pozycje specjalne obejmowały proponowane rozwiązanie sporów dotyczących talku, Firefly Bio i współpracę z Sail. Zarząd podniósł skorygowaną prognozę na 2026 r., lecz pytanie inwestycyjne brzmi: czy nowe leki i platformy kardiologiczne wyprzedzą spadek STELARY oraz koszty sporów i planowanego wydzielenia ortopedii?
Johnson & Johnson działa w obszarze: innowacyjne leki i technologie medyczne. Poniższa analiza oddziela dane rynkowe zapisane w tym wydaniu od założeń modelu i koncentruje się na czynnikach, które mogą zmienić długoterminową zdolność spółki do generowania gotówki.
Cztery osobne datyAnaliza: 26 października 2026. Okres finansowy: dziewięć miesięcy fiskalnych do 27 września. Komunikat wynikowy: 13 października. Raport SEC: 21 października, przyjęty o 16:18:47 ET. Kurs: sesja 23 października, ostatnia transakcja o 23:52:58 UTC; pobranie 26 października przed poniedziałkową sesją w USA. Prognoza sprzedaży i skorygowanego EPS zarządu to edycja z października 2026 r., nie prognoza GAAP.
Zapisany kurs: 263,81 USD · 2026-10-23. Pobranie notowania: 2026-10-26T06:46:18Z. NYSE:JNJ · market quote
Przegląd i pobranie źródła finansowego: 2026-10-26T06:46:18Z.
01
Model biznesowy: dwa segmenty oparte na dowodach
Innovative Medicine sprzedaje opatentowane terapie w immunologii, onkologii, neurologii i innych specjalizacjach; MedTech oferuje produkty kardiologiczne, chirurgiczne, okulistyczne i ortopedyczne związane z zabiegami. Przewaga nie wynika wyłącznie z dywersyfikacji. Opiera się na wynikach klinicznych, zgodach regulatorów, szkoleniu lekarzy, utrwalonych procesach i jakości produkcji. Dywersyfikacja zmniejsza zależność od jednego produktu, lecz zwiększa ryzyko alokacji kapitału między badaniami, przejęciami i planowanym wydzieleniem.
Źródło pierwotne ↗02
Najnowsze wyniki: wzrost i zniekształcony kwartał GAAP
Sprzedaż Q3 wyniosła 25,399 mld USD, +5,9%; Innovative Medicine wzrosło raportowo o 7,7%, a MedTech o 2,5%. Zysk netto GAAP wyniósł tylko 210 mln USD, a rozwodniony EPS 0,09 USD, gdyż pozycje specjalne obejmowały propozycję dotyczącą talku, Firefly Bio i Sail. Skorygowany EPS 2,59 USD jest miarą non-GAAP. Za dziewięć miesięcy sprzedaż wyniosła 74,771 mld USD, a zysk netto GAAP 10,979 mld USD. Październikowa prognoza podniosła szacowaną sprzedaż raportowaną 2026 do 101,0–101,4 mld USD i skorygowany EPS do 11,05–11,15 USD; emitent wyraźnie nie podał prognoz GAAP, ponieważ skutków spraw prawnych i przejęć nie można rozsądnie przewidzieć.
Źródło pierwotne ↗03
Struktura wzrostu: nowe produkty muszą pokonać erozję
Globalna sprzedaż za dziewięć miesięcy wzrosła o 7,4%, a operacyjnie o 6,0%, mimo że STELARA obniżyła globalny wzrost operacyjny o około 4,7 pkt proc. Sprzedaż STELARY spadła o 56,4% do 2,112 mld USD. Wzrost generowały m.in. TREMFYA, DARZALEX, CARVYKTI, SPRAVATO i CAPLYTA; SPRAVATO wzrosło o 40,5% do 1,676 mld USD. Portfel zastępczy na razie działa, ale jego trwałość trzeba oceniać wobec kosztów wdrożeń, konkurencji, wyników badań i refundacji, a nie wyprowadzać z jednego kwartału.
Źródło pierwotne ↗04
Przepływy: najpierw uzgodnienie danych, potem prognoza
CFO za dziewięć miesięcy wyniósł 18,850 mld USD, a nakłady na rzeczowe aktywa 3,732 mld USD, więc zdefiniowane przez emitenta CFO po nakładach wyniosło 15,118 mld USD. WMA następnie odlicza 1,115 mld USD SBC, 352 mln USD przejęć, 995 mln USD nabytych IPR&D i kamieni milowych oraz 199 mln USD innych wydatków, w tym kapitalizowanych licencji i kamieni milowych. Otrzymany wskaźnik 12,457 mld USD annualizuje się do 16,609 mld USD. To analityczne tempo, nie raportowany FCF FY2026. Zakupy i sprzedaż inwestycji są operacjami skarbowymi, a nie nakładami produkcyjnymi. Obciążenie za talk nie jest odliczane drugi raz; nierozstrzygnięte przyszłe wypływy ugodowe są ograniczeniem modelu.
Źródło pierwotne ↗05
Bilans, spory i zegar wydzielenia ortopedii
Na 27 września gotówka i bieżące papiery wartościowe wynosiły 17,228 mld USD; zobowiązania z tytułu papierów dłużnych i dług długoterminowy 44,651 mld USD, co daje raportowany dług netto około 27,4 mld USD. Rachunek wyników za dziewięć miesięcy obejmuje 6,1 mld USD kosztów sporów, w tym 5,5 mld USD obciążenia za proponowane rozwiązanie spraw dotyczących raka jajnika i talku, oraz 0,7 mld USD kosztów wydzielenia ortopedii. Rezerwy, propozycje i ostateczne płatności mają różne daty. Spółka oczekuje wydzielenia ortopedii w połowie 2027 r., lecz struktura kapitału, koszty pozostające w grupie i samodzielne marże wymagają ostatecznego mostu.
Źródło pierwotne ↗06
Wycena: jawny przedział i twarda granica
Zamrożony kurs z 23 października wynosi 263,81 USD, -1,40% w sesji; kapitalizacja dostawcy wynosiła około 646 mld USD. DCF dyskontuje zdolność gotówkową po odsetkach według scenariuszowego kosztu kapitału własnego. Nie stosuje WACC, nie dodaje nadwyżki gotówki ani nie odejmuje drugi raz długu netto. Scenariusze niedźwiedzi, bazowy i byczy są założeniami analitycznymi i są pokazane łącznie. Ponieważ roszczenia warunkowe i ekonomika wydzielenia są niekompletne, przeliczenie wyniku na dokładną wartość akcji lub procent potencjału sugerowałoby nieuzasadnioną precyzję.
Źródło pierwotne ↗Pięcioletni DCF: łączna zdolność generowania gotówki
Okres bazowy: 2025-12-29 / 2026-09-27 · fiscal nine months. CFO 18,85 USD mld − nakłady 3,732 USD mld − SBC 1,115 USD mld − przejęcia po odjęciu przejętej gotówki 0,352 USD mld − nabyte aktywa IPR&D i powiązane kamienie milowe 0,995 USD mld − inne wydatki inwestycyjne, w tym kapitalizowane licencje i kamienie milowe 0,199 USD mld = 12,457 USD mld.
Założenie wyjściowego tempa rocznego (×12/9): 16,609 USD mld. 12,457 mld USD to obserwowany wskaźnik dziewięciomiesięczny; 16,609 mld USD to annualizowany analityczny punkt startowy, a nie raportowany FCF FY2026. Lata prognozy Y1–Y5 następują po tej analizie.
Wzór: PV = Σ CFₜ/(1+kₑ)ᵗ + CF₅(1+g)/(kₑ−g)/(1+kₑ)⁵. Wzrost przepływów netto obejmuje dalsze reinwestycje, wynagrodzenia akcjami i kapitał obrotowy. Wzrost terminalny zakłada trwałą gotówkę netto po tych kosztach.
Scenariusz bazowy · lata modelu od daty analizy| Rok | Wzrost | Przepływ | Wartość bieżąca |
|---|
| Y1 | 4% | 17,274 USD mld | 15,994 USD mld |
|---|
| Y2 | 4% | 17,965 USD mld | 15,402 USD mld |
|---|
| Y3 | 4% | 18,683 USD mld | 14,831 USD mld |
|---|
| Y4 | 3,5% | 19,337 USD mld | 14,213 USD mld |
|---|
| Y5 | 3% | 19,917 USD mld | 13,555 USD mld |
|---|
Scenariusze · założenia analityczne, bez przypisanych prawdopodobieństw| Scenariusz | kₑ / g | Wzrost przez pięć lat | PV przepływów | Udział terminalny |
|---|
| Niedźwiedzi | 9,5% / 1,5% | -5% → 0% → 1% → 2% → 2% | 195,177 USD mld | 68,47% |
|---|
| Bazowy | 8% / 2,5% | 4% → 4% → 4% → 3,5% → 3% | 326,619 USD mld | 77,34% |
|---|
| Byczy | 7% / 3% | 7% → 6% → 5% → 4% → 3,5% | 470,982 USD mld | 83% |
|---|
Niedźwiedzi: Erozja STELARY, gotówkowe koszty sporów i tarcia przy wydzieleniu pochłaniają większość wzrostu nowych produktów; wyższa stopa wymaganego zwrotu odzwierciedla niepewność roszczeń i wykonania.
Bazowy: Portfel zastępczy utrzymuje średni jednocyfrowy wzrost gotówki, po czym zbliża się do tempa dojrzałej ochrony zdrowia; spory pozostają poza kompletnym mostem do kapitału własnego.
Byczy: Nowe leki i platformy kardiologiczne skalują się przy zdyscyplinowanej reinwestycji, a wydzielenie i rozstrzygnięcia prawne nie uszczuplają istotnie gotówki operacyjnej.
Łączna zdolność gotówkowa po odsetkach i bieżących gotówkowych skutkach sporów, przed nierozstrzygniętymi roszczeniami warunkowymi i podziałem między akcjonariuszy oraz innych wierzycieli. Brak ceny docelowej, uwolnienia domniemanej nadwyżki gotówki i osobnego mostu długu. Obciążenie za talk jest propozycją księgową, nie zweryfikowanym harmonogramem płatności.